AKTUÁLNĚ / Ekologie

Ve Spytihněvi a Huštěnovicích chce kraj prověřit kvalitu ovzduší
 
Autor / zdroj foto: Depositphotos

Spytihněv / Huštěnovice

Vliv silniční dopravy a lokálního vytápění na životní prostředí v obcích Spytihněv a Huštěnovice si nechá prověřit Zlínský kraj. Experimentální měření imisí bude zahrnovat odběr vzorků, analýzu, vyhodnocení dat a zpracování závěrečné zprávy. Měření se uskuteční ještě před dokončením páteřní komunikace D55, která obcím uleví od přetížené dopravy.

V oblasti střední Moravy byly detekovány dvě základní skupiny problematických látek, které způsobují zhoršenou kvalitu ovzduší. V obydlených částech se jedná především o benzo(a)pyren a tuhé znečišťující látky. Vychází to ze strategického dokumentu vydaného Ministerstvem životního prostředí.

„Dva základní možné zdroje příčin zhoršené kvality ovzduší jsou emise z lokálního vytápění domácností a silniční doprava. Měřící kampaň nám stanoví aktuální míru znečištění. S dokončením dálnice D55, která svede dopravu mimo obce, by se situace v místě měla výrazně zlepšit. Následným měřením ověříme, nakolik odklonění dopravy pomohlo kvalitě ovzduší,“ vysvětlila statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová, zodpovědná za oblast životního prostředí.  

Po celou dobu měření budou získané údaje veřejně k dispozici online na webových stránkách www.ovzdusizlin.cz, kde bude koncem ledna následujícího roku uveřejněna také závěrečná zpráva s vyhodnocením.

Autor / zdroj: Soňa Ličková

Reklama

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.