KRÁSA A ZDRAVÍ / Erotika a vztahy

Muži často slaví Valentýna jen kvůli svým partnerkám, umějí se ale plácnout přes kapsu. Dárkům stále kraluje čokoláda
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Envato Elements

Asi 4 z 10 Čechů a Češek letos plánují oslavit Den svatého Valentýna. Nejoblíbenější je tento svátek mezi mladými od 18 do 26 let. Muži však často slaví Valentýna jen kvůli svým partnerkám, na druhou stranu jsou to právě oni, kdo v průměru více utrácí za valentýnské dárky. Mezi těmi vede čokoláda či jiná sladkost, v případě dárků od mužů pro ženy pak jasně vítězí květina. 

Partneři si svátek lásky nejčastěji připomínají polibkem, zhruba každý pátý jej oslaví vášnivou nocí. Zjistil to nový reprezentativní průzkum, který si nechal zpracovat sexshop Ruzovyslon.cz.

Letošní Den svatého Valentýna se blíží a oslavit jej hodlá zhruba 44 % Čechů a Češek. Vyplývá to z čerstvého průzkumu, který pro e-shop Ruzovyslon.cz zrealizovala průzkumná agentura Ipsos a jehož se zúčastnilo 1 028 lidí od 18 do 65 let. Slavit nebude necelých 56 % respondentů, z toho přibližně 9 % by spíše rádo slavilo, kdyby mělo partnera či partnerku. Něco málo přes 2 % lidí udává, že valentýnský svátek vůbec nezná, přičemž mezi nimi převládají muži a poměrně velkou část tvořili respondenti mezi 54 a 65 lety. „Nejvíce jsou slavení tohoto svátku nakloněni lidé od 18 do 26 let, oslavit jej letos plánuje asi 56 procent z nich. Nejčastěji chtějí svátek zamilovaných oslavit oba partneři, avšak nemalá část mužů napříč všemi věkovými kategoriemi slaví Valentýna spíše proto, že si to přejí jejich partnerky. A ženy si to uvědomují, neboť častěji než muži odpovídali, že se svými partnery slaví Valentýna, spíše proto, že si to ony přejí,“ komentuje výsledky průzkumu Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz, který testuje a prodává erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou.

Nejoblíbenějším darem zůstává sladkost a květina

Pokud lidé plánují svou drahou polovičku obdarovat, nejčastěji se chystají koupit dárek do 500 korun, právě tolik má v plánu utratit necelých 49 % mužů a téměř 71 % žen. Bezmála třetina mužů a asi 18 % žen pak hodlá utratit od 501 do 1 000 korun. Dražší dárky či zážitky plánují pořizovat výrazně častěji muži, ženy se dle průzkumu v utrácení drží při zemi. Z darů je nejběžnější čokoláda, bonboniéra nebo jiná sladkost, volí ji téměř 39 % respondentů. Květinu své partnerce nadělí zhruba dvě třetiny mužů. Asi 18 % lidí podaruje partnera či partnerku vínem či jiným alkoholem, necelých 12 % zvolí pro svátek typickou valentýnku, kolem 7 % respondentů daruje šperk. Jen asi 4 % z celkového počtu oslovených volí jako dar erotické spodní prádlo či sexuální pomůcku. O něco raději tyto dárky nakupují muži a lidé mezi 27 a 35 lety.

Mladí slaví sexem i společným sledováním filmů

Co se týče způsobu oslavy, nejvíce, asi 54 % lidí si svátek zamilovaných připomene polibkem. Zhruba 31 % lidí si dopřeje romantickou večeři, necelých 29 % partnerovi či partnerce popřeje. Oslavit Valentýna vášnivou nocí pak plánuje asi pětina respondentů, v kategorii mladých lidí do 35 let pak tento podíl narůstá zhruba ke třetině. Téměř 19 % párů zasedne ke společnému sledování filmu nebo seriálu – mezi mladými to bude opět více, necelých 31 %. „Někteří lidé slaví samozřejmě i méně tradičně, například tím, že za partnerku umyjí nádobí nebo ji vezmou na dlouhý a drsný výšlap na kopec,“ uvádí Adam Durčák příklady, které se v odpovědích respondentů rovněž vyskytly.

Autor / zdroj: Adam Durčák

Reklama

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.