Zámek Horšovský Týn / Horšovský Týn
Zámek Horšovský Týn je národní kulturní památkou, která patří k nejvíce zpřístupněným objektům v Česku. Ne nadarmo je často označován za Český Krumlov západu. V hlavní sezóně nabízí pět návštěvních okruhů s celkovou dobou prohlídky přes pět hodin.
Český Krumlov západu. Tak se často říká Státnímu hradu a zámku Horšovský Týn, který je národní kulturní památkou a patří k nejvíce zpřístupněným objektům v České republice.
Původně biskupský hrad založený před polovinou 13. století v roce 1547 vyhořel, a poté došlo k jeho přestavbě v monumentální renesanční sídlo (Jan mladší Popel z Lobkovicz). V letech 1623–1945 přešel Horšovský Týn do držení rodu Trauttmansdorffů. Od roku 1945 vlastní zámek stát.
Do správy hradu a zámku Horšovský Týn patří též přilehlý park o rozloze téměř 40 hektarů, kostel Všech svatých v nedaleké obci Horšov a kostel sv. Anny na Vršíčku u Horšovského Týna.
Na seznam národních kulturních památek byl areál Horšovského Týna zařazen roku 1996.
V hlavní sezóně zámek nabízí pět návštěvních okruhů s celkovou dobou prohlídky přes 5 hodin.
Hrad (I. základní okruh)
Prohlídka nejstarších částí hradu (gotické sklepení, unikátní raně gotická kaple, zařízené renesanční bydlení, vybavená zbrojnice). Celkem je na tomto prohlídkovém okruhu 93 schodů. Poslední prohlídka začíná se zavírací dobou objektu v případě minimálního počtu 5 platících osob.
Zámek (II. základní okruh)
Zámecké bydlení od 16. století do počátku 20. století, salony, taneční sál, knihovna, unikátní obrazová galerie českých panovníků. Celkem je na tomto prohlídkovém okruhu 142 schodů. Poslední prohlídka začíná se zavírací dobou objektu v případě minimálního počtu 5 platících osob.
Purkrabství
Společná expozice Městského muzea Horšovský Týn a státního zámku. Jízdárna, ochozová chodba, historické interiéry purkrabského paláce s bohatým vybavením. Celkem je na tomto prohlídkovém okruhu 73 schodů. Poslední prohlídka začíná se zavírací dobou objektu v případě minimálního počtu 5 platících osob.
Kuchyně - z tajů depozitáře
Tento okruh vás zavede do zámecké kuchyně a skladovacích prostor. Kromě prostor zámecké kuchyně z 20. let minulého století se jedná také o zpřístupněný depozitář skla, porcelánu, látek a dalších předmětů. Celkem je na tomto prohlídkovém okruhu uvidíte přes 2500 exponátů a zdoláte pouze 6 schodů. Poslední prohlídka začíná se zavírací dobou objektu v případě minimálního počtu 5 platících osob.
Mitsuko
Stálá výstava z pozůstalosti hraběnky Mitsuko Coudenhove-Kalergi, Japonky žijící na přelomu 19. a 20. století v Čechách. Celkem je na tomto prohlídkovém okruhu 75 schodů. Poslední prohlídka začíná se zavírací dobou objektu v případě minimálního počtu 5 platících osob.
Zámecký park
Rozlohou zabírá téměř 40 hektarů. Park je volně přístupný z města. Dominantou spodní části parku jsou dva rybníky, kolem kterých vedou upravené cesty pro pěší. Horní části dominují tři stavby. Gloriet, Loretánská kaple a Letohrádek.
Historie hradu a zámku
V nedalekém Horšově stával již ve 12. století opevněný biskupský dvorec, který asi v polovině 13. století přestal z fortifikačních důvodů vyhovovat požadavkům své doby. Proto byl na skalnatém ostrohu v blízké kupecké osadě zvané Týn - později Horšovský - jedním z pražských biskupů vystavěn opevněný raně gotický hrad kastelového typu. Ten je dnes patrný v interiérech, z nichž je nejcennější raně gotická kaple. Po husitských válkách hrad přechází z církevních rukou do rukou světských feudálů. Jako jedni z prvních šlechtických rodů sem přicházejí Ronšperkové, páni z nedalekých Poběžovic. Okolo roku 1535 toto panství získal od nich do svého držení významný český rod pánů z Lobkovicz.
Prvním byl Jan mladší Popel z Lobkovicz, který zastával významné úřady v zemi a těšil se přízni krále Ferdinanda I. V roce 1547 vznikl ve městě rozsáhlý požár, který se rozšířil i na hrad a vážně jej poškodil. O tři roky později nechal Jan přestavět toto polorozbořené sídlo na zámek v novém, tehdy moderním renesančním slohu. V této podobě se zámek dochoval až do dnešní doby. Dědic Jana Popela syn Vilém byl odsouzen za účast na Stavovském povstání k trestu smrti a ke konfiskaci majetku. V roce 1623 panství koupil za nepatrný obnos jako levný pobělohorský konfiskát štýrský hrabě Maximilian Trauttmansdorff - císařský diplomat. Trauttmansdorffové vlastnili zámek více než 300 let až do roku 1945, kdy na základě Benešova dekretu správu nad ním převzal stát. Hrad a zámek Horšovský Týn je cenný tím, že po renesanční přestavbě v 16. století nebyl již později přestavován, až na drobné úpravy na zadním nádvoří při poslední rekonstrukci na konci 19. století.
V roce 1996 byl celý areál pro svoji nesmírnou historickou hodnotu prohlášen Národní kulturní památkou. Do tohoto areálu patří nejen hlavní zámecká budova, ale i budova purkrabského paláce a téměř čtyřiceti hektarový přírodně krajinářský park s Glorietem, Loretánskou kaplí a Vdovským domem. Dnes se zámek řadí k nejvíce zpřístupněným památkovým objektům v Česku: v hlavní sezóně nabízí pět návštěvních okruhů s celkovou dobou prohlídky přes 5 hodin.
Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu zámku.