KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Objevte tajemství potštejnského pokladu na zdejším hradu
 
Autor / zdroj foto: Hrad Potštejn

Hrad Potštejn / Potštejn

Dominantou Potštejna jsou trosky mohutného hradu, jehož historie začíná koncem 13. století. V areálu hradu je kaple sv. Jana Nepomuckého, poslední zastavení křížové cesty "Boží hrob" a pamětní deska Jiráskova "Pokladu". Ve vstupní čtvrté bráně je expozice dokumentující historii hradu.

Historie hradu Potštejn začíná koncem 13. století (1295). Byl založen rodem Drslaviců pocházejícím ze západních Čech. Leží na zalesněném kuželovitém návrší jihovýchodně od obce Potštejn ve východních Čechách a je dominantou střední části Podorlicka.

Na hradním vrchu stávalo již v pravěku hradiště, které bylo poškozené, nebo zcela zničené stavbou středověkého hradu. Podle nalezené keramiky bylo osídleno v době lužické a slezskoplatěnické kultury.

Příběh pokladu, který měl být ukryt na hradě Potštejně, je známý zejména prostřednictvím historické povídky Aloise Jiráska, uveřejněné poprvé v roce 1881 v časopise Světozor. Na jeho počátku stojí Jan Antonín Harbuval Chamaré, syn Jana Ludvíka, který na rozdíl od svého otce uvěřil starším pověstem o ukrytém pokladu a desítky let věnoval marnému pátrání. Jeho naděje povzbudil mylný výklad nápisu na jednom z potštejnských opracovaných kamenů. Nápis, který je špatně čitelný si lidé vykládali různě.

Nejnovější výzkum se přiklání ke znění: Signat Thau postes: deitas exterreat hostes (podle překladu Bohumila Ryby: Thau označuje veřeje, Bůh nechť zastraší nepřátele.) Výsledkem intenzivního pátrání bylo vytvoření mnoha desítek metrů chodeb pod úrovní horního hradu, které vedlo k destrukci části zdiva dochovaných budov. Přesný přehled o těchto snahách nám podává plán hradu se zaznačenými chodbami, který se dochoval jako příloha rukopisných pamětí Jana Antonína Harbuvala Chamaré.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu hradu.

Autor / zdroj: -red-

Reklama

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.