KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Rušný společenský život tady dávno utichl. Zámek Červené Poříčí se pomalu probouzí a čeká na své znovuobjevení
 
Autor / zdroj foto: Zámek Červené Poříčí

Zámek Červené Poříčí / Švihov

Stojí tiše, bokem od hlavní silnice za ohradní zdí a hledí. Rušný společenský život v jeho zdech již dávno utichl, a přesto jej zaslechnete. Barokní nástěnnou výmalbu překryly nudné a sterilní nátěry, a přesto ji zahlédnete. Zahrada nehýří pestrobarevnou škálou květů a tropického ovoce, a přesto jejich vůni ucítíte. Zámek Červené Poříčí se pomalu probouzí a čeká na své znovuobjevení.

Díky prohlídkové trase zámku poznáte historický a stavební vývoj zámeckého areálu. V úvodu se zaměříte na význam panského sídla v krajině. Seznámíte se se vznikem sídelního útvaru, jeho historií, architekturou a se slohovým a hospodářským vývojem celého areálu.

V renesančním přízemí budovy, je představeno architektonické uspořádání místností, zdůrazněny slohové prvky a popsáno využití jednotlivých prostor.

Po výstupu do 1. patra vás průvodci provedou jednotlivými místnostmi vévodského apartmá, které zde bylo vytvořeno ve 2. polovině 18. století. Bude vám přiblížen každodenní život, historické reálie a architektura.

Další částí prohlídky je soukromý pánský apartmán v přízemí zámku s ukázkou důmyslného propojení místností celého podlaží. Prohlídku pak zakončíte na nádvoří.


Z historie zámku
O existenci tvrze je první zmínka až ze 16. století, konkrétně v prodejní smlouvě z roku 1569. Po požáru v roce 1606, kdy tvrz do základů vyhořela, si pan Mikuláš II. Šic z Drahenic, syn při požáru zraněného a krátce nato pak zemřelého Albrechta Šice, nechal postavit pohodlný pozdně renesanční zámek při říčce či potoku Bradlavka. Stavba byla dokončena roku 1611.

V současné době je zámek Červené Poříčí spravován Národním památkovým ústavem, územní památkovou správou v Českých Budějovicích.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete webu zámku.

Autor / zdroj: -red-

Reklama

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.