KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum techniky a řemesel v Domažlicích zaujme vysokým počtem řemeslných dílen a živností. Víte, co je to mlýn na báby?
 
Autor / zdroj foto: Muzeum techniky a řemesel

Muzeum techniky a řemesel / Koloveč

Muzeum techniky a řemesel s výstavní plochou 1000 metrů čtverečních a více než 7000 exponáty patří mezi největší a nejobsáhlejší muzea svého druhu v Česku. V muzeu se nachází více než 60 kompletních řemeslných dílen a živností.

V expozicích jsou zastoupena všechna tradiční řemesla a živnosti, které se nacházely na vesnici. Mezi nejoblíbenější řemeslnické dílny patří například pekařská, hodinářská nebo cukrářská.

Ze živností zaujme holičství a kadeřnictví, hostinec ,koloniální obchod, řeznický obchod, tkalcovna i ordinace dentisty s laboratoří. Dále je k vidění expozice hodin a hracích strojů, kočárků a hraček, elektropřístrojů, zařízení kuchyně, pasti na zvířata,zpracování mléka, školní třída či hasičská zbrojnice. Součástí prohlídky je také stále vyrábějící hrnčířská dílna rodiny Volfů vyrábějící známou kolovečskou keramiku.


Keramika
Již od roku 1785 vyrábí v Kolovči rod Volfů tradiční lidovou keramiku.Hrnčířské řemeslo se v této rodině již po 7 generací předává z otce na syna. Kolovečská keramika je charakteristická svým červenohnědým střepem a tradičním dekorem. Od roku 1900 se stala tradicí i výroba tmavě modré keramiky. Všechny výrobky jsou vyráběny ručně a do dnešních dnů jsou dodržovány původní technologické postupy.

Mlýn na báby
Již od nepaměti se lidstvo pokouší najít nějaký zázračný prostředek, který by umožnil omládnout. Bezvýsledně se o to pokoušeli alchymisté, kteří se snažili vyrobit elixír mládí. To, co se nepodařilo celá staletí, se poprvé na světě událo v malebném chodském městečku Koloveč Místní občan vymyslel geni­ální způsob, jak navrátit mládí. K na­vrácení mládí sestrojil mlýn na parní i větrný po­hon, který staré přemele, strukturálně rozloží a zpět se­staví na mladé.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Reklama

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.