KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Archeopark Prášily.
Archeopark Prášily
Archeopark Prášily. 
Autor / zdroj foto: Archeopark Prášily

Archeopark Prášily / Prášily

Archeopark Prášily je pro veřejnost otevřen v červenci a srpnu denně od 9 do 18 hodin. V ostatních měsících je prostor volně přístupný. V měsících květen, červen a září zde dělají výukové programy pro školy, při kterých se děti učí, jak žili naši předkové - jak si mleli mouku, razili mince, apod. 

Vstupní brána
Rekonstrukce objektu brány a opevnění dle nálezu z oppida Nevězíce. Půdorys vstupní brány je 5 x 5 metrů, opevnění tvořené hliněným valem, na sucho lícovanou kamennou zdí vyztuženou tesanými trámy má celkovou délku 60 metrů. Konstrukci domu tvoří tři řady kůlů dle půdorysu, které jsou propojeny dřevěným roštěm s lícovanou zdí z kamene a hliněným valem. Ve výšce 3 metry jsou spojeny věncem a podlahou. Kůly jsou zapuštěny 0,8 metru do země. Spoje tvoří překlady a dřevěné kolíky. Konstrukce střechy je sedlová a je položena na věnci a tvoří ji smrkové latě o průměru 10 až 15 centimetrů, na kterých jsou položeny dřevěné šindele. Trámy, latě a šindele jsou spojeny dřevěnými kolíky. Boční stěny tvoří lícovaná zeď se svisle postavenými kůly, přední strana je tvořena dvoukřídlovými otevíracími vraty.  

Opevnění
Opevnění je vytvořeno z hliněného valu a na sucho pokládanými kameny vyztuženými dřevěným roštem a tesanými kůly. Hliněný val je do výšky 3 metry. Tesané kůly jsou spojeny tesanými prkny jako ochrannou zdí. Lícovaná zeď vytvořená z na sucho položenými kameny je silná 70 až 100 centimetrů, rošt je vytvořen z podélných a příčných kůlů spojených dřevěnými hřeby. Lícovaná zeď je celkové délky 40 metrů. 

Druhou část opevnění tvoří hliněný val s palisádou. Val o výšce 2,5 metru, šířce 3 metry. Na horní ploše je postavena palisáda o výšce 3 metry.  

Velký dům – Panský dům
Rekonstrukce objektu dle nálezu z Mšeckých Žehrovic o velikosti 10,5 x 9,9 x 13,5 x 13,5 metru. Jedná se o dům z tesaných kůlů s valbovou střechou. Expozice bude obsahovat ohniště, prostor pro spaní, keramiku, popisné panely a další vybavení tak, aby odpovídal realitě tehdejší doby.

Konstrukce stavby
Konstrukci domu tvoří pět řad kůlů dle půdorysu, které jsou v odpovídající výšce spojeny věnci. Kůly jsou zapuštěny 0,8 metru do země. Spoje tvoří překlady a dřevěné kolíky. Konstrukce střechy je položena na věncích a tvoří ji smrkové latě o průměru 10 centimetrů, na kterých je položena 10 centimetrů silná vrstva rákosu. Trámy a latě jsou spojeny dřevěnými kolíky. Rákos je uvázán kůží. Boční stěny jsou vytvořeny svisle postavenými kůly, palisádou, zapuštěnou do spodního věnce drážkou. Mezery mezi kůly jsou vymazány jílem. 

Autor / zdroj: -red -

Reklama

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.