KAM NA VÝLET / Turistika, pěší výlety

Vycházková pohádková stezka Za mlynáři od Bradavy.
Do Spáleného Poříčí se vyplatí přijet za odpočinkem i turistikou. Největším lákadlem jsou tři vycházkové pohádkové stezky
Vycházková pohádková stezka Za mlynáři od Bradavy.  
Autor / zdroj foto: Spálené Poříčí

Spálené Poříčí - křižovatka pohádek / Spálené Poříčí

Do Spáleného Poříčí se vyplatí přijet za odpočinkem i turistikou. Nejenže ve špejcharu Ve Dvoře můžete navštívit jedinou stálou expozici kresleného humoru Jiřího Wintera Neprakty na světě, projít se v zámeckém parku s romantickým altánkem a zasoutěžit si při Historické stopovačce, ale zejména byste si neměli nechat ujít vycházkové pohádkové stezky. Ojedinělý je už jejich počet – celkem tři – a každá je jiná. Všechny mají pohádkového průvodce, kreslenou postavičku z pera pana Neprakty.

Nejdelší stezka (5,5 kilometru) se jmenuje Loukou a lesem za pohádkou a průvodcem na ní je trpaslík, jehož jméno tvoří tajenku křížovky, kterou turisté vyluští podle otázek na osmi naučných tabulích. V lese Obecníku, kterým trasa vede, najdete spoustu možností k hrám a zábavě – prolézačky, houpačky, stolky na dámu a speciální Člověče, nezlob se nebo také dřevěné sochy lesních zvířátek a strašidel. Tato stezka je bezbariérová.

Nejstarší stezka Za mlynáři od Bradavy měří 4 kilometry, vede po trase starší NS Hvížďalka a má přímou návaznost na turistické značky, vedoucí dále do Brd. Turistu provede údolím říčky Bradavy kolem rybníka Hvížďalka a seznámí čtenáře s historií mlýnů na říčce a řemesly "kolem vody". I zde je soutěž - návštěvníci počítají dušičky, které vodníkovi, maskotovi stezky, utekly na jednotlivé naučné tabule.

Nejnovější stezka Perličky víly Terezky je zároveň nejkratší a svým rovinatým profilem, těsnou blízkostí města i délkou zhruba 3 kilometry je velmi vhodná pro maminky s kočárky nebo starší osoby se sníženou pohyblivostí. Průvodkyní po této procházkové trase je víla Terezka, která seznamuje turisty s jednotlivými "perličkami" - zajímavostmi míst, kudy putují. Soutěž je zařazená i na této stezce - hledáním perliček s písmeny na tabulích návštěvníci také vyluští tajenku se jménem osobnosti pro město významné. Na závěr vycházky se mohou unavení poutníci občerstvit pod rozhlednou Šťastná věž.

Ke každé stezce mají ve Spáleném Poříčí vytvořený leták s podrobným popisem trasy a soutěže s mapkou, ale mají vytvořený i leták souhrnný, který poskytne základní informace o všech stezkách, je zde mapa Spáleného Poříčí a jeho blízkého okolí, na které návštěvník ihned uvidí, jak jsou stezky umístěné. Turista si tedy nemusí brát pro první informaci všechny tři letáky, ale rozhodne se pro tu "pravou" procházku až po prostudování tohoto souhrnného letáčku.

Autor / zdroj: -red-

Reklama

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.