AKTUÁLNĚ / Krimi

Plzeň bojuje proti černým skládkám. Strážníci dopadli další dva pachatele
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Envato Elements

Plzeň

Plzeň vyrazila do boje proti zakladatelům černých skládek. Jen v červenci strážníci dopadli dva pachatele. Těm v konkrétních případech hrozí sankce až ve výši 50 tisíc korun. Intenzivní kontroly na vybraných místech budou pokračovat i nadále.

„Díky sociálním sítím a aplikaci plzni.to víme, že právě nepořádek v ulicích a černé skládky občanům dlouhodobě vadí a často na ně upozorňují. Proto jsme v březnu vyhlásili stop černým skládkám a s Čistou Plzní jsme spustili doúklidy problematických lokalit. Zároveň nehodláme tolerovat chování občanů, kteří bezohledně znečišťují okolí a budeme po nich usilovně pátrat. Například tento měsíc se strážníkům podařilo odhalit hned dva případy,“ řekl Pavel Bosák, technický náměstek primátora.

Strážníci v polovině července odhalili dvaatřicetiletou ženu z Plzně, která je důvodně podezřelá, že v Plachého ulici založila černou skládku. Městští policisté ženu identifikovali podle dokumentů s jejím jménem, které na chodníku odložila. Žena tam vyhodila nejen písemnosti, ale také odpadky a větší množství injekčních stříkaček. Strážníci je posbírali do boxu na infekční odpad a místo zajistili proti vstupu dalších osob. Plzeňanka bude své chování zdůvodňovat příslušnému správnímu orgánu.

Druhá černá skládka byla odhalena 5. července v ulici Hodonínská na Lochotíně. Díky svědkyni se strážníkům podařilo dopadnout pětapadesátiletého muže, který tam měl odkládat odpad vzniklý při rekonstrukci bytu. Případ byl rovněž předán k řešení správnímu orgánu.

„U problematických míst jsme zvýšili dohled a neukázněné občany důsledně postihujeme. Za znečištění veřejného prostranství mohou strážníci na místě uložit pokutu do deseti tisíc korun, vyšší sankce pak hříšníky čeká ve správním řízení. V sankcionování viníků budeme přísnější než doposud,“ sdělil Jiří Winkelhöfer, radní pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality.

V odůvodněných případech je záležitost postoupena příslušnému správnímu orgánu. Sankce za porušení zákona o odpadech tak může dosáhnout až částky 50 tisíc korun. Správní orgán může zároveň po pachateli přestupku vymáhat náhradu způsobené škody, v tomto případě tedy náklady na úklid.

Městská policie Plzeň od 1. března 2023 eviduje 213 podnětů k úklidu černých skládek. V celkem jedenácti případech se podařilo dopadnout pachatele nebo určit podezřelou osobu.

Celkem pět případů bylo předáno správnímu orgánu. Dva z nich přistihli strážníci přímo na místě, zbylí tři jsou ze skutku podezřelí. Dalších šest případů řešili strážníci na místě, nejednalo se ale o černé skládky, nýbrž o odhazování odpadků na ulici. Za skutky byla viníkům uložena pokuta ve výši 2 500 Kč. V následujícím období si ale vzhledem ke zpřísnění postihů pachatelé ještě připlatí.

Autor / zdroj: Barbora Hájková

Reklama

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.