EKONOMIKA / Bydlení

Máte na domě či na zahradě vlastní fotovoltaiku a máte přebytečnou energii? Jak s ní naložit?
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Envato Elements

Především ve dnech, kdy je slunce silné a spotřeba energie nízká, fotovoltaické systémy často vyprodukují více energie, než domácnosti zvládnou spotřebovat. Existují v zásadě dvě možnosti, jak s tímto přebytkem naložit – buď ji prodávat zpět do sítě, nebo ukládat pro pozdější využití. Jaké jsou výhody a jaká úskalí?

Výkup přetoků

„První možností je prodej nadbytečné energie zpět do sítě. Tomu se říká „výkup přetoků“ a znamená to, že v momentě, kdy vaše solární panely vyprodukují více energie než je vaše  aktuální potřeba. Tato energie se vrátí zpět do veřejné elektrické sítě, aby ji mohl využít někdo jiný. Většina dodavatelů energie v České republice tento proces umožňuje a výměnou za tuto energii vám poskytne určitou finanční kompenzaci. Je to skvělá možnost pro ty, kteří chtějí maximalizovat finanční návratnost své investice do solárních panelů,“ říká Lukáš Kaňok ze společnosti Kalkulátor.cz.

Fixní nebo spotové ceny?

Přetoky můžete prodávat buď za fixní, nebo za tzv. spotové ceny. Fixní cena znamená, že bez ohledu na okolnosti prodáte elektřinu na základě smlouvy za konkrétní částku na kWh. V případě, že si necháte energii vykupovat za spotové ceny, sice musíte sledovat vývoj trhu, abyste měli jistotu, že se vám to vyplácí, ale na druhou stranu můžete vydělat podstatně víc než v případě ceny fixní. To samozřejmě platí v případě, kdy je cena na burze v době, kdy máte elektřiny nadbytek, na vyšší hodnotě, než za kolik byste ji prodali s fixní cenou.

Ukládání energie pro pozdější využití

Druhou možností je ukládat nadbytečnou energii pro pozdější využití. To se děje za pomoci energetických úložišť, zpravidla v podobě baterií. Tyto baterie mohou uchovávat energii lidově řečeno „na horší časy“ – například na studené noci nebo období, kdy je slunečního záření méně. Přestože pořizovací náklady na bateriový systém mohou být vyšší, může tato možnost z dlouhodobého hlediska přinést úspory tím, že minimalizuje potřebu nakupovat energii od dodavatele.

Do stejné kategorie spadá i využití “virtuální baterie”, tedy možnosti poslat nadbytečnou elektřinu do sítě, ale nedostat za ní od svého dodavatele zaplaceno, naopak si ji u něj “schovat”. Za takovou elektřinu pak při její spotřebě neplatíte, je ale nutné zaplatit poplatek za distribuci, protože jste ji jednou poslali do sítě a pak ji znovu ze sítě odebrali.

K jaké variantě se přiklonit?

„Při výběru mezi těmito dvěma možnostmi je třeba zvážit několik faktorů. Mezi ně patří například míra využití energie v domácnosti, finanční situace a plány, předpokládaná návratnost investice, geografická poloha a klimatické podmínky, ale i stávající regulace či politika v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Je také třeba vzít v úvahu pořizovací a provozní náklady příslušného řešení. V každém případě je to vždy individuální a to, co může být výhodné pro jednu rodinu, by jiná naopak neocenila,“ dodává Lukáš Kaňok z Kalkulátor.cz.

Pozor na překážky

Pozor, pokud máte solární elektrárnu s výkonem vyšším než 50 kW, musíte mít licenci, která vám prodej energie zpět do sítě umožní. K tomu byste navíc měli mít živnostenské oprávnění a příjmy z prodeje přetoků regulérně danit. Ještě loni to bylo dokonce 10 kW a navíc platilo, že jste mohli přebytky prodávat jen tomu poskytovateli, který byl zároveň vaším dodavatelem. Nyní mohou klienti odebírat i prodávat separátně, což je velká výhoda, protože ceny za výkup přebytků se celkem značně liší napříč celým trhem. Můžete tedy od jednoho dodavatele odebírat elektřinu a vybrat si takového, co má nejlepší ceny a jinému dodavateli elektřinu z přetoků prodávat, zase za pro vás nejvýhodnějších podmínek.

Řada odborníků radí snažit se přebytky ideálně negenerovat. Je to podle nich finančně nejvýhodnější. Když veškerou energii spotřebujete v místě odběru a případné zbytky uložíte do vlastní baterie, nebudete muset platit relativně vysoké distribuční a další poplatky. Vypadá to, že bychom se také mohli v nejbližších měsících dočkat tzv. komunitní energetiky. To znamená, že budete moci nespotřebovanou energii vzít a darovat či prodat někomu dalšímu.

„Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv možnost, obě varianty představují smysluplné způsoby, jak využít přebytečnou energii ze solárních panelů. Klíčem je pochopit, jaké jsou vaše individuální potřeby a okolnosti, na základě kterých potom můžete učinit finální rozhodnutí. Pokud si stále nejste jisti, nejefektivnější variantou pro vás možná bude oslovit specialistu na fotovoltaické elektrárny, popř. vašeho poskytovatele solárních panelů, který vám může v tomto ohledu dobře poradit a ušetřit tak další tisíce korun ročně. S tímto vám také případně pomohou i odborníci na Kalkulátor.cz. Ti se problematice také podrobně věnují a umí poradit i těm, kteří o pořízení fotovoltaiky teprve uvažují,“ uzavírá Lukáš Kaňok ze společnosti Kalkulátor.cz.

Autor / zdroj: Michal Hoblík

Reklama

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.