EKONOMIKA / Firmy

Pozor na nespolehlivé firmy, je jich už víc než 26 tisíc
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: isifa/thinkstock.com

V loňském roce v ČR přibylo 2 159 subjektů, které nespolehlivě odvádí DPH nebo jsou označeny jako nespolehlivé osoby. Dun & Bradstreet aktuálně na černé listině nespolehlivých firem registruje 26 158 subjektů – z toho 4 934 nespolehlivých plátců DPH a 21 224 nespolehlivých osob, celkem o 13 procent víc než koncem roku 2021. Nejvíc nespolehlivých firem podniká v pronájmu a správě nemovitostí, zprostředkování velkoobchodu a službách.

„Registr nespolehlivých plátců DPH a subjektů, které závažným způsobem porušují povinnosti vztahující se ke správě daně se v prvních třech kvartálech uplynulého roku plnil nebývale pomalým tempem. Skok nastal ve čtvrtém čtvrtletí, kdy na černé listině přibylo 1 200 subjektů. Podobná scénář jsme zaznamenali i v roce 2021,“ říká analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová. „Současně mírně vzrostl počet nespolehlivých plátců DPH, který začal klesat v roce 2018. Naopak počet nespolehlivých osob narůstá kontinuálně od roku 2017,“ dodala Petra Štěpánová z Dun & Bradstreet s tím, že naprostá většina nespolehlivých osob byla v minulosti plátcem DPH, nicméně poté co byla označena jako nespolehlivý plátce DPH, došlo ke zrušení registrace k platbě z přidané hodnoty.

Detailnější analýza Dun & Bradstreet ukázala, že nejvíc nespolehlivých firem podniká v pronájmu a správě nemovitostí, zprostředkování velkoobchodu a službách. Do první pětky se zařadil také nespecializovaný velkoobchod a stravování.

TOP 5 oborů činnosti s nejvyšším počtem nespolehlivých firem

Obor činnosti

 Nespolehliví plátci 

 Nespolehlivé osoby 

 Celkem 

Pronájem a správa vlastních nebo pronajatých nemovitostí

398

2 384

2 782

Zprostředkování velkoobchodu a velkoobchod v zastoupení

402

2 313

2 715

Ostatní profesní, vědecké a technické činnosti

392

2 079

2 471

Nespecializovaný velkoobchod

274

995

1 269

 Stravování v restauracích, u stánků a v mobilních zařízeních 

258

1 131

1 389

Za nespolehlivou je považována firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500.000 Kč, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu. Za nespolehlivého plátce může být označena i společnost, která opakovaně neplní lhůty pro povinná podání. Nespolehlivou osobou se na základě rozhodnutí správce daně může stát fyzická i právnická osoba. Jde buď o subjekty, které nejsou plátci DPH a závažným způsobem poruší povinnosti vztahující se ke správě daně, nebo o subjekty, jež přestaly být plátcem DPH v okamžiku, kdy byly uvedeny v registru nespolehlivých plátců DPH.


Dun & Bradstreet je světový lídr v poskytování klíčových obchodních dat a analytických řešení, která firmám po celém světě pomáhají zlepšovat jejich rozhodovací procesy a zvyšovat výkonnost. Dun & Bradstreet Data Cloud podporuje řešení, která zákazníkům pomáhají v růstu tržeb, snižování nákladů, zmírnění rizik a transformaci jejich podnikání. Od roku 1841 firmy všech velikostí spoléhají na Dun & Bradstreet v řešení pro řízení rizik a rozšiřování obchodních příležitostí.

Autor / zdroj: Petra Štěpánová

Reklama

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.