VĚDA A TECHNIKA / Auto-moto

Skončila zákonná povinnost mít na autě zimní pneumatiky, než však automaticky přezujete na letní, řiďte se aktuálním počasím
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Envato Elements

Zatímco při příchodu zimního počasí jsou řidiči již zvyklí, že musí přezout na zimní pneumatiky, důležitost přezout následně při trvalém oteplení zpátky na pneumatiky letní se často podceňuje. Oba typy pneumatik však mají velmi rozdílné vlastnosti. Je velmi důležité, aby řidiči zbytečně přezutí na letní pneumatiky neuspěchali jen proto, že zákonná povinnost pro zimní obutí již skončila, mrazy by pak řidiče mohly nepříjemně překvapit. Dobrý nápad však není ani ježdění při teplém počasí na zimních pneumatikách, varuje Besip.

Přezutí na letní pneumatiky neuspěchejte, ale ani neodkládejte až do letního období

V České republice platí povinnost používat zimní pneumatiky v době od 1. listopadu do 31. března, a to v případě, že se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se tak stane. „Zákonná povinnost k zimním pneumatikám sice končí dnešním dnem, ale je důležité si uvědomit, že vzhledem k aktuálním podmínkám a předpovědi počasí na nadcházející dny stále na většině míst musí řidiči počítat spíše se zimními podmínkami. Tedy sněhem, námrazou a teplotami pouze pár stupňů nad nulou, zejména po ránu. Při takových podmínkách je rozhodně žádoucí mít zimní pneumatiky na autě stále obuté,“ vysvětluje Tomáš Neřold, vedoucí Besip.

Kdy je tedy ideální doba na přezutí?

Jakmile výše zmíněné podmínky skončí a teplota se drží trvale nad 7°C, přichází ten správný čas na přezutí pneumatik ze zimních na letní. Hloubka dezénu letních pneumatik potom musí být minimálně 1,6 mm. To platí pro všechny osobní a nákladní vozy, autobusy i motorky. Výjimku mají skútry a mopedy do 50 m3, u kterých je přípustná hranice 1,0 mm.

Kvalitní pneumatiky a bezpečnost silničního provozu

Řidiči by neměli přezutí na letní pneumatiky odkládat rozhodně až do období velkého tepla. Letní pneumatiky totiž mají při vyšších teplotách lepší přilnavost než zimní, rozhodně tedy není dobré nechávat zimní pneumatiky na autě celoročně. Důležitost použití kvalitní pneumatiky vyplývá už z jejího principu. Pneumatika je jediným styčným prvkem mezi vozidlem a vozovkou. Zajišťuje přenos sil mezi koly a vozovkou a působí také jako primární odpružení. Tím zajišťuje řidiči i cestujícím pohodlí a přispívá k prodloužení životnosti vozidla.

Proč je důležité přezout na letní?

Letní a zimní pneumatiky se liší ve třech základních parametrech. Strukturou, složením gumy a dezénem běhounu.  Zimní pneumatiky mají větší množství přírodního kaučuku, díky čemuž v chladném počasí zůstávají pružné. Čím je pneumatika měkčí, tím má lepší kontakt s povrchem vozovky. To zlepšuje přilnavost a ovládání vozu. Na rozdíl od letních pneumatik, které při nízkých teplotách rychle tvrdnou, zimní pneumatiky podávají nejlepší výkon při teplotách pod 7°C. Letní pneumatiky přinášejí lepší celkový výkon v teplejších měsících a mají poměrně tvrdé složení, které při mírnějších teplotách měkne, aby se dokázalo přizpůsobit suché i mokré vozovce. Letní pneumatiky mají méně drážek než zimní. Ale mají v běhounu speciálně navržené proužky, které minimalizují aquaplaning. Ty při vyšších teplotách zajišťují podélně i bočně lepší přilnavost na suché i mokré vozovce.

Na co se při výběru pneumatiky zaměřit?

Při výběru pneumatiky se vždy podívejte na tzv. číslo DOT, což je kód o délce 8-13 znaků a najdete ho na boční straně každé pneumatiky. Vyčtete z něj mnoho důležitých informací, spojených s původem pneumatiky, včetně orientačního data jejich výroby (to jsou poslední 4 čísla DOT kódu, první dvě čísla označují týden, druhá dvě rok výroby.) Pamatujte, že provozní životnost pneumatiky je maximálně 6 let.

Autor / zdroj: Tomáš Neřold

Reklama

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.