KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Ložnice zámku Manětín.
Zámek Manětín je považován za malý zázrak. Přezdívá se mu Barokní perla západních Čech
Ložnice zámku Manětín.  
Autor / zdroj foto: zamek-manetin.cz

Zámek Manětín / Manětín

Barokní zámek Manětín s kouzelnou zahradou a parkem je srdcem malebného městečka Manětín, které dýchá historií. Navštivte jej a přeneste se o 300 let nazpět.

Zámek Manětín naleznete v malém západočeském městečku Manětín pod Chlumskou horou, severně od Plzně. Krajina je zde lesnatá, relativně řídce obydlená a její specifický profil tvoří vrchy sopečného původu, mezi nimiž se vine romantické údolí řeky Střely se svými přítoky. Manětín zde působí se svojí historií a kulturou jako malý zázrak, a proto se mu již dlouhá léta přezdívá „Barokní perla západních Čech.“

Ačkoliv objekt prošel v době socialismu těžkou dobou úpadku, podařilo se ho zachránit a nyní se v restaurovaných interiérech setkáte nejen s množstvím původního inventáře, ale i s kvalitní freskovou výzdobou nebo obrazovou portrétní galerií hraběcí rodiny Lažanských. 
Naprostým unikátem je pak ikonograficky ojedinělý soubor třinácti portrétů služebnictva v životní velikosti z období kolem roku 1716.

Zámecké interiéry hrabat Lažanských
Expozice je zaměřena na prezentaci života šlechty na manětínském zámku od 17. do poloviny 20. století s důrazem na období baroka, kdy zámek při velkorysé přestavbě získal svou dnešní podobu.

Délka prohlídky je kolem 50 minut.

Vstupní hala
Návštěvníci do zámku vstupují hlavním schodištěm, zdobeným alegorickými sochami čtyř živlů od Štěpána Borovce. Prostor vstupní haly korunuje nástropní freska s průčelním pohledem na projekt zámku z 1. poloviny 18. století. Celý prostor haly prošel rozsáhlou obnovou v letech 2014 – 2015.

Předpokoj
V předpokoji začíná prohlídka rozsáhlé zámecké expozice s původním nejen barokním mobiliářem, doplněným dalšími předměty z fondu památkových ústavů a muzeí. Na podobiznách z roku 1650 jsou zachyceni čtyři účastníci třicetileté války.

Přijímací pokoj
V přijímacím pokoji je umístěna novodobější rodinná galerie Lažanských, zejména portréty posledních čtyř generací majitelů a jejich potomků.

Budoár
V budoáru se dochoval fragment původní freskové výzdoby a také dřevěné konzoly, typické dekorativní interiérové prvky pro zámek Manětín, barevně ladící s freskovou výzdobou.

Rodinná galerie
Návštěvníci se zde setkávají s portréty potomků hraběnky Marie Gabriely, která byla klíčovou osobností zdejšího panství.

Prohlídková trasa dále směřuje dámským růžovým salónkem na vyhlídku do zámecké zahrady.

Pánská pracovna
V pánské pracovně je umístěn soubor olejomaleb, představujících jezdecké figury tzv. Španělské jezdecké školy.

Společenský salón
V salónu návštěvníci mohou spatřit prvních 5 obrazů z ojedinělé sbírky, zobrazující služebnictvo a úřednictvo.

Jídelna
Jídelnu obohacuje unikátní jídelní servis s mysliveckými motivy, který zaujme svým osudem.

Malý spojovací salónek
Zde jsou vystaveny další obrazy služebnictva a úřednictva, návštěvníci procházejí do hlavního sálu.

Hlavní sál
Hlavní sál je mnoha návštěvníky považován za jednu z nejkrásnějších místností manětínského zámku, především pro svoji freskovou výzdobu.

Knihovna
Zámecká knihovna patří do rozsáhlého fondu knižních sbírek. Je instalována v původním mobiliáři. Svědčí o širokém zájmu šlechty v 18.-20. století.

Chodba do oratoře
Spojuje soukromou oratoř v kostelu sv. Jana Křtitele se zámkem.

Soukromá oratoř v kostele sv. Jana Křtitele
Toto oddělené čestné místo v kostele bylo určeno manětínské šlechtě. Je zde možné nahlédnout do farního kostela.

Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu zamek-manetin.cz.

Autor / zdroj: -red-

Reklama

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.