KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Air Park Zruč u Plzně.
Air Park Zruč u Plzně
Air Park Zruč u Plzně. 
Autor / zdroj foto: Air park Zruč u Plzně

Air Park Zruč u Plzně / Zruč-Senec

Air Park Zruč u Plzně nadchne především nadšence do letadel. Nabízí na jednom místě přibližně padesát modelů a jejich motorů. K vidění jsou ale také vrtulníky, tanky či obrněné transportéry.

Letecké muzeum Air Park ve Zruči loni oslavilo 25 let své existence, byť sbírá a zachraňuje letadla už od roku 1990, ale to mělo jen pár kusů v sousední obci Druztová. Základem místa pro Air Park Zruč se stal letoun IL-14FG, který už se na toto místo nevešel a starosta obce tehdy neumožnil pro něj získat příhodné místo. Na Vánoce 1992 přivezli na louku Air Parku první kus – vrtulník Mi-8. IL-14FG tady vozili po částech.

Čelní poutač v muzeu je TU-104, který byl umístěn poblíž vchodu do muzea tak, aby částečně vyčníval směrem k parkovišti. Účelem tohoto umístění bylo využití křídel letadla k poskytnutí stínu pro automobily návštěvníků.

Největší a nečekaná novinka je vládní letoun TU-154M. Kvůli tomuto kusu budou v muzeu dělat velké přesuny letadel v expozici i depozitáři. Některé už jsou patrné teď.

Možná se někteří návštěvníci ptají, proč v muzeu mají dva návštěvní okruhy: malý a velký. Překvapivě je hlavním důvodem fakt, že ne všichni návštěvníci jsou ochotni dodržovat (a dokonce i jen přečíst) řád prohlídky čítající čtyři jednoduché zásady. A tak rozdělení na základní a speciální oddělení pomáhá pracovníkům muzea snadněji zajistit bezpečnost návštěvníků a ochranu muzejních exponátů. Speciální oddělení obsahuje některé cenné kusy, a je proto určeno především pro odborníky, fandy letecké techniky.

Autor / zdroj: -red -

Reklama

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.